Münker ve Nekir'in gözleri ve yüzleri nasıldır?

Soru Detayı

- Münker ve Nekir'in gözleri yeşil ve yüzlerinin siyah olduğu söylenmektedir. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ebu Hüreyre'den; Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

"Ölü defnedildiğinde, ona gök gözlü simsiyah iki melek gelir. Bunlardan birine Münker diğerine de Nekir denir. Ölüye: 'Bu adam (Rasûlüllah) hakkında ne diyorsun?' diye sorarlar. O da hayatta iken söylemekte olduğu; 'O, Allah'ın kulu ve Resûlüdür. Allah'tan başka Allah olmadığına, Muhammed (s.a.s.)'in onun kulu ve elçisi olduğuna şehadet ederim.' sözlerini söyler. Melekler; 'Biz de bunu söylediğini biliyorduk zaten.' derler. Sonra kabri yetmiş çarpı yetmiş zira' kadar genişletilir ve aydınlatılır... Eğer münafık ise, 'İnsanların söylediklerini duyup aynısını söylerdim, bilmiyorum.' der. Melekler de 'Böyle söylediğini zaten biliyorduk.' derler. Sonra arza, 'Onu sıkıştır.' denir. Arz onu sıkıştırır da kaburga kemikleri birbirine geçer. Allah onu yattığı bu yerden tekrar diriltinceye kadar kendisine azap edilir." (Tirmizi, Cenâiz, 70)

Resulullah (asm)'in Hz. Aişe'ye sorduğu: "Münker ve Nekir'in suali ve kabir sıkması esnasında halin nice olur?" sorusu üzerine Hz. Aişe korkusunu izhar edince Peygamber Efendimiz (asm) "Ya Aişe, muhakkak ki, kabir sıkması mü'mine annenin çocuğunun elini ve alnını eliyle okşaması (sevmesi) gibidir. Münker ve Nekir'in suali de mü'mine, gözler çapaklandığı zaman göze çekilen sürme gibidir." buyurmuştur. (Ebu Şekur es- Salimi, et-Temhid fi Beyanit-Tevhid, v. 146)

(Kabir Hayatı, Prof. Dr. Süleyman Toprak)