Ezan okunurken uzanmak günah mı?

Soru Detayı

- Bazen çok yorgun halsiz hissediyorum, uzanıyorum. Yorgun olmasam da bazen yatıyorum. O sırada ezan okunduğu oluyor.
- Ezan okunduğu zaman kalkmasam uzanmaya devam etsem, yatsam, günah olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ezana saygısızlık kastı olmaksızın, öyle durumlarda yatmanızda sakınca olmaz. Yattığınız veya oturduğunuz yerde ezanı dinler ve biliyorsanız uygun katılım yapar, sonunda da ezan duasını okursunuz.

Ezanı işiten bir Müslüman müezzinin sözlerini ondan sonra tekrar eder.

Ancak, “Hayye ale’s-salâh” ve “Hayye ale’l-felâh”ta bunların yerine “Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh” / "Bütün değişimler, bütün güç ve hareket Allah’ın iradesiyle mümkündür." cümlesini tekrar eder.

Sabah ezanında ilâve edilen, “es-Salâtü hayrün mine’n-nevm” cümlesine de “Sadakte ve berirte” / "Doğru ve haklı söyledin." diye karşılık verilir.

Ezanın bitiminden sonra Hz. Peygamber (asm) Efendimizin öğrettiği ve şefaatine vesile olacağını haber verdiği şu dua okunur:

“Allāhümme rabbe hâzihi’d-da‘veti’t-tâmme ve’s-salâti’l-kāime âti Muhammeden el-vesîlete ve’l-fazîlete ve’b‘ashü makāmen mahmûdeni’llezî vaadteh”

اللهم رب هذه الدعوة التامة والصلاة القائمة آت محمدا الوسيلة والفضيلة وابعثه مقاما محمودا الذي وعدته

Ey bu mükemmel davetin ve daimî çağrının (veya kılınacak namazın) rabbi olan Allah'ım! Muhammed’e sana yaklaştırıcı her türlü vesileyi ihsan et, onu faziletlerle donat. Onu -Kuran-ı Kerim’inde- vaad ettiğin övgü makamına yücelt. (Buhârî, Eẕân, 8)