Çift cinsiyetli yaratılanları neyle açıklayacağız?

Tarih: 08.02.2021 - 10:03 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Kuran’da “Biz erkek ve dişi yarattık” diyor. Ama bazı insanlar çift cinsiyetli yaratılıyor, bunu neyle açıklayacağız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah Teala insanı erkek ve dişi yaratmıştır. Üreme ve yaşama bakımından da her birinin karşı cins ile evlenip aile olmaları -sayı bakımından- mümkün ve yeterli olmaktadır, bir denge vardır.

Çift cinsiyetli olanların çoğunda biri daha güçlüdür, ona göre tasnife girer ve ona göre hayatını sürdürür. Eşit veya belirsiz olanlar ise milyarlar içinde oldukça azdır, istisnaidir; durum, Allah’ın yaratmasındaki düzenin, kulları tarafından çeşitli fiillerle bozulması ve bunun kalıtım kanunlarına göre aşağıdaki nesillerde az da olsa görülmesinden ibarettir.

Hasılı Allah bir erkek bir dişi yarattım diyor ve öyle de yapmıştır, çift cinsiyetli olan insanı da üreme kuralları çerçevesinde yaratan Allah’tır; ama o, üçüncü bir cins değildir, bir cinsin çeşitli sebeplerle arızalanmışıdır.

Mealini sunacağımız şu ayet, insanoğlunun yanlışları yüzünden düzenin bozulacağı uyarısında bulunmaktadır:

“İnsanların kendi elleriyle yapıp ettikleri yüzünden karada ve denizde düzen bozuldu; böylece Allah -dönüş yapsınlar diye- işlediklerinin bir kısmını onlara tattırıyor.” (Rum, 30/41)

Demek ki, Allah’ın maddi ve manevi kanunlarına uymadığımızda düzeni bozuyoruz, bunun sorumlusu da elbette bunu bozan ve bu bozulmaya bir şekilde yardımcı ve destek olan bizleriz.

Örneğin toprağın, havanın ve suyun sanayi atıkları ve şehir çöpleri yüzünden dizginlenemeyen bir şekilde kirlenmesi; bitki örtüsü ve denizlerin artan bir şekilde zehirlenip yok olması; yaygın uyuşturucu ve görünürde "faydalı" ilaç kullanımı sebebiyle insanın kendi bedeninde ortaya çıkan her türlü genetik bozukluklar ve insanlara yararlı birçok hayvan türünün giderek yok olması... Bütün bunlara, insanın sosyal hayatındaki hızlı bozulmayı ve çürümeyi, cinsel sapıklıkları, suçları ve şiddeti ve son aşamada nükleer dehşeti ilave edebiliriz.

İşte bunların tamamı, son tahlilde, insanın Allah’a ve mutlak manevi-ahlaki değerlere karşı umursamazlığının ve bunun yerine, "maddi ilerleme"yi tek önemli hedef sayan inançlara tutsaklığının bir sonucudur, diyebiliriz.

İlave bilgi için tıklayınız:

İnsanlar erkek ve dişi olarak yaratıldığı halde eşcinsellerin ...

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 5.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun