Her şey çift yaratıldıysa, bir solucan türü neden 3 cinsiyetli?

Soru Detayı

- Kuran'da her canlıdan 2 çift yarattık diyor, lakin California’da yapılan araştırmalarda bir solucan türünün 3 cinsiyetli olduğu ortaya çıktı ne düşünmeliyiz?
- Bazı inkarcılar bunu kullanarak Kuran’da bilimsel hata olduğunu söylüyorlar, bu konuyu araştırıp bu konu hakkında bir cevap verir misiniz, inkarcılara ne cevap vermeliyiz?
- Zariyat suresi 49. ayet gerçekten bilim ile çelişiyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

California’daki solucanda bahsedilen cinsiyetin Kur’an’ın bildirdiği “Her şey çift yaratılmıştır.” ifadesiyle çelişen bir tarafı yoktur. Çift yaratılmış olmayı bilim insanları şöyle açıklamaktadırlar:

Artı-eksi, pozitif-negatif, güzel-çirkin, proton-nötron, dişi-erkek gibi...

Kur'an’ın bildirdiği, cinsiyetin çift yaratılmış olması, erkek organın çifti ya da alternatifi dişi organdır.

Bitkilerde bazı ağaçlarda sadece dişi çiçek, bazı ağaçlarda sadece erkek çiçek bulunur. Bazı ağaçlarda hem erkek çiçek ve hem de dişi çiçek ayrı dallarda bulunur. Bazı ağaçlarda erkek ve dişi çiçek bir aradadır. Bunlara hermafrodit denir. Bazı ağaçlarda hem hermafroditlik vardır ve hem de erkek veya dişi çiçek de bulunabilir.

Solucanlarda da hem hermafroditlik, yani erkek ve dişi organ bir arada ve hem de ayrıca erkek organ vardır.

Genelde solucanlarda hermafrodit denen, dişi ve erkek organ bir aradadır. Buna ilave olarak ayrıca erkek organ da bulunmaktadır.

Bu California solucanında, bazı bitkilerde olduğu gibi, hem hermafroditlik hem de ayrı ayrı erkek ve dişi organın yer aldığı bildirilmektedir.

Az önce bahsettiğimiz gibi, böyle bir cinsiyet zaten bitkilerde biliniyordu.