Cennetin ebedi nimetlerini isteyen övülmekten hoşlanmasın, hadis mi?

Soru Detayı

- Peygamberimizin (s.a.v.) "Cennetin ebedi nimetlerini isteyen, övülmekten hoşlanmasın." (Deylemi) diye bir sözü var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Cennetin ebedi nimetlerini isteyen övülmekten hoşlanmasın.” manasındaki bilgiye rastlayamadık. Ne Deylemi’de ne de başka kaynaklarda ve ne de Arapça internet sitelerinde görebildik. Türkçe internet sitelerinde de yalnız -birbirinden kopyalanmış- “Deylemi” sözcüğü kaynak verilmiştir.

Bu konunun özeti şudur:

Sahih hadis rivayetlerinde insanların birbirini övmesi uygun görülmediği gibi, yine sahih hadislerde bu övgüyü caiz gören bilgiler de vardır. Hatta Hz. Peygamberin (asm) bizzat Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer’i övdüğü nakledilmektedir.

Bu sebeple, âlimler bu iki farklı rivayetleri şöyle uzlaştırmışlardır:

“Övüldüğü takdirde gurura kapılması kuvvetle muhtemel olan kimselerin övülmesi uygun görülmemiştir. Övülmesi kuvvetli ihtimalle kendisini gurura sevk etmeyecek kimsenin yüzüne karşı övülmesinde bir sakınca görülmemiştir.”