Cehennemdeki Gayya kuyusu hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

- Ayette geçer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Meryem suresi 59. ayette geçen ve “Azıp sapmak, yanlış inançları benimsemek” anlamına gelen “Gayy” kelimesinin, cehennem kuyularından, nehirlerinden veya vadilerinden birinin adı olduğu bazı müfessirlerce ileri sürülmüştür. (bk. Taberî, ilgili ayetin tefsiri)

Ayetin meali şöyledir:

“Nihayet bunların ardından artık namazı kılmayan ve nefsanî arzula­ra uyan bir nesil geldi. Bunlar elbette 'gayy' cezasını bulacaklardır.” (Meryem, 19/59)

Alimler bu ayetteki "gayy" kelimesi hakkında şu açıklamaları yapmışlardır:

1)  Araplara göre her şer, "gayy"; her hayır ve iyi şey de "reşad"dır.

2) Bunun manası, "Onlar gayylarının (azgınlıklarının) cezasını bulurlar" şeklindedir.

3)  Bu, "Cennet yolundan şaşar, onu bulamazlar" demektir.

4) "Gayy", cehennemin diğer vadilerinin bile kendisinden Allah'a sığındığı bir cehennem vadisidir.

Cehennemde "Gayy" isminde bir yerin olması, önceki manalara engel değildir. Çünkü önceki ilk üç maddedeki manalar, kelimenin lügat manasına göre uygundur. (Razi, Mefatih, ilgili ayetin tefsiri)

Demek ki, bu ayette geçen “gayy” kelimesi bu manaların hepsine ve başka manalara bakabilir.

Allah, bu tehdidin tövbe etmeyenler hakkında olduğunu beyan buyurmuştur. Ancak, devam eden ayetlerde tövbe ve iman edip, salih amellerde bulunanlar için cennet olduğu ve onlara hiçbir haksızlık yapılmayacağı bildirilmektedir:

“Ancak tövbe eden, iman eden ve iyi davranışta bulunan kimseler böy­le değildir. Bunlar hiçbir haksızlığa uğratılmaksızın cennete; çok esirgeyici olan Allah'ın, kullarına, onlar görüp bilmeden vaad ettiği Adn cennetlerine gireceklerdir. Şüphesiz O'nun vaadi yerine gelecektir. Orada boş söz işit­mezler, kendilerine yalnız esenlikler dilenir. Orada, sabah akşam rızıkları hazırdır. Kullarımızdan takva sahibi kimselere vereceğimiz cennet işte budur.” (Meryem, 19/60-63)