Çalışma hayatında kadınlarla ilişkimiz nasıl olmalı?

Soru Detayı

- Hastanede bayan hemşire kardeşlerleler birlikte çalışıyorum. 28 yaşındayım.
1) Bayanlarla muhabbet etmenin şakalaşmanın samimiyet kurmanın bir fitne doğurduğunu düşünüyorum, kimi zaman harama bakmakla sesinden etkilenmekle (bunları bazen yapıyorum maalesef) onlarla nasıl bir ilişkim olması gerekir?
2) Risale derslerine katılıyorum, bazen tebliğ görevim var bayan da olsa onlara anlatmam gerekir mi?
- Bazen konuyu açıyorum tartışmayla bitiriyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mahrem olmayan kadınlarla ilişkide şeriatın koyduğu sınırlara dikkat edilecek.

Yaşadığımız ülkede ve toplumda şeriat uygulanmadığı için, müminlere düşen vazife mümkün olduğu ölçüde elini, dilini ve gönlünü günahtan korumaktır.

Kadınlarla beraber olunan ortamlarda şeriatın, örfün ve işin ve vazifenin gerektirdiği ölçüde gülme, söyleme, davranma olur.

Tebliğ, maksadı hasıl edecek ve fitneye meydan vermeyecek şekilde yürütülür.