Hanımını döven kocayı hırpalamak caiz mi?

Soru Detayı

- Evlerinde veya sokakta evli bir erkek ve bir kadın olsa ve koca hanımını şiddetli bir şekilde dövse, bu durumda olay yerine gidip o erkeği tutmamız veya tutmakla da durmuyor ise etkisini azaltmak için hırpalamamız caiz midir?
- Böyle durumlarda nasıl davranmamız gerek, çünkü bazen dayak yiyen kadınlar da kocamla arama girme diye çıkışabiliyorlar.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu, şeriatın ve Müslümanların hoş görmediği bir olaydır (münker fiildir; çünkü şekil ve sebep bakımlarından şeriatın izin verdiği fiil değildir.).

Müslümanlar bunu gördüklerinde elleri, olmuyorsa dilleri, buna da güçleri yetmiyorsa tavırları ile bu münker fiili önlemeleri gerekir.

El ile önlemekte sakınca varsa, devletin güvenlik güçlerine haber vermek gerekir.

Ceza vermek manasında hırpalamak devletin işidir, bunu bireyler yapamaz, yaparlarsa kavga çıkar ve daha kötü şeyler olabilir.