Karısını döven kocaya ceza verilmez mi?

Soru Detayı

- Karısını döven kocaya veya kocasını döven kadına kısas yapılır mı, yapılmazsa suç cezasız mı kalacak?
- Rivayete göre, Peygamber Efendimiz (asm) karısını döven kocasına kısas yapacakken Nisa Suresi 34 gelmiş ve kısas yapmamış.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, hiçbir suç cezası kalmaz; eğer haklı taraf hakkını affetmezse, suçu işleyene uygun cezası verilir.

Kısas uygulamasına uygun olmayan haksız fiilleri işleyene devlet uygun cezalar verebilir; bunun takdir ve infazı, İslam hukukunda devleti yönetenlere (ilgili kuruma) bırakılmıştır.