"Bir erkek, hanımını döverse, kıyamette onun davacısı ben olurum." anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Peygamberimizin "Bir erkek, hanımını döverse, kıyamette onun davacısı ben olurum.” (R. Nasıhin) şeklinde bir hadisi var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sahih hadis kaynaklarında böyle bir hadis rivayetine rastlayamadık. Sorudaki kaynak hadis açısından muteber bir kaynak değildir.

Ancak şu bir hakikattir ki, eşine haksızlık eden kimse, zalim olur. Zalimin hasmı sadece Resulullah değil, Allah da onun hasmıdır.

“İçinizden zulmedenlere büyük bir azap tattıracağız!” (Furkan, 25/19);

“Zalimlerin ise hiçbir dostu ve yardımcısı yoktur.” (Şura, 42/8)

mealindeki ayetlerde bu gerçeğin altı çizilmiştir.

Gerek Türk gerek Arap internet sitelerinde bu hadis rivayetine yer verilmiş, fakat kaynak belirtilmemiştir.