Tesettürsüz kadınların programında dini fetvalar vermek ne kadar doğru?

Soru Detayı

Günümüz din hocalarının özellikle de toplumun örnek aldığı hocaların tesettürsüz kadınların sunduğu programlara katılıp dini fetvalar vermesi ne kadar doğru? Harama girmemeyi, tesettürü, göz zinasının sakıncalarını anlatan öğütleyen, kadınların kendilerini bu şekilde teşhir etmemelerini öğütleyen hocalarımızın bu programlara katılıp sunan kadınlarla ya da seyirci kadınlarla bu kadar gülmeleri, şakalaşmaları, konuşmaları günah değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an-ı Kerim hem kadınların hem de erkeklerin karşı cinsten gözlerini sakınmalarını emrediyor. Gözü sakınmak, ısrarla bakmamayı da ihtiva ediyor. Bir erkek veya kadın, karşı cinse ancak şeriat ve örfe göre uygun bulunan, gerekli olan ölçüde bakabilir.

Din alimleri, ahlak eğitimcileri, saygın insanlar davranışlarının örnek alındığını ve daha da önemlisi “böyle bir davranışın caiz olduğu konusunda fetva gibi olduğunu” unutmadan hareket etmelidirler.

Eğer bir televizyonda veya başka bir görüntülü durumda din alimi ve örnek insan bir kadınla bir arada bulunacak ve konuşacaksa öncelikle o kadının islâmî usulde örtünmüş olmasını istemelidir.

Bu mümkün olmuyorsa ve konuşmak-bir arada bulunmak zorunlu veya başka bir yönden gerekli/dince faydalı bulunuyorsa bu takdirde tavrı ile bu hali (aslında caiz olmadığını, bu durumdan memnun ve mutlu olmadığını belli edecek bir tavır içinde olmalıdır.

Elbette bu tavır, aynı zamanda din eğitimi ve dine bağlılığı zayıf olan insanları dinden soğutacak ölçülere varmamalıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun
UYGULAMALAR