Kendi irademle cinsel şeyler hayal etmek günah mı?

Soru Detayı

- Öncelikle böyle bir soru sorduğumdan dolayı özür dilerim lütfen beni bağışlayın. Ben bazen kendi irademle cinsel şeyler hayal ediyorum ve bu hayallerime gerçek hayatımda arzuladığım kişiyi alet ediyorum.
- Bu tarz hayalleri kendi irademizle düşünmek günah mıdır?
- Bu tarz çirkin hayallerden dolayı hesaba çekilir miyiz?
- Birde bu hayallere alet ettiğimiz kişinin kul hakkına girer miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayali ilişki günah olmaz, ancak bu tür hayaller mümine yakışmaz ve zaman içinde caiz olmayan fiillere sapmasına da sebep olabilir.

Bu tür hayallerden kurtulmak için bir yandan güzel şeyleri hayal etmeye çalışmalı, diğer yandan hayal dünyasından helal dairesinde gerçekliklerin dünyasına taşınmaya bakmalıdır.