Kadın pilot olabilir mi?

Soru Detayı

- Tesettürlü bir bayan, üniversite için milli savunma üniversitesinin hava harp okuluna gidip pilot olmak istese, aynı zamanda da asker bir pilot, vatanı için. Dinen bir sakıncası var mıdır?
- Pilot olursa neye dikkat etmesi gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir bayanın orduda pilot olabilmesi için öğretim ve eğitim boyunca kimlerle beraber olduğunu ve bu beraberliğin nasıl olduğunu bilmiyoruz.

Fıkıhta “ihtilat” diye bir kavram vardır ki, manası kadınlarla erkeklerin, harama götürmeye sebep olacak ölçüde fazlaca beraber ve içli dışlı olmalarıdır.

Kadınların pilot olmaları zaruri olmadığından, ihtilata da (varsa) cevaz verilemez.