Karma eğitim günah mı?

Soru Detayı

- Örneğin biri Galatasaray Lisesini kazandı. Yine de imam hatip'e mi gitmesi gerekiyor?
- Ayrıca çocuğunu imam hatip olduğu halde karma eğitime gönderen kişi günaha girer mi?
- Veyahut bir yerde 2 okul var. Bunların biri imam hatip biri karma. Şimdi burada eğer bir aile karma okulun daha iyi biliyorsa ve oraya çocuğunu gönderirse günah mı olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuğu imam hatip okuluna göndermenin tek sebebi tesettür ve ihtilat (karma problemi) değildir.

Eğer kişi çocuğunu iyi bir Müslüman olarak yetiştirmek istiyorsa, bu amacı hangi okulda ve hangi eğitim ile elde edebileceğini düşünmeli, araştırmalı ve buna göre davranmalıdır.

Çocuğun bozulacağını bildiği veya kuvvetle muhtemel olduğunu gördüğü halde, dünyalık için onu tehlikeye atarsa bundan sorumlu olacaktır.