Kadınlar ve erkekler aynı ortamda sohbet edebilirler mi?

Soru Detayı

- Namahrem insanlarla aynı odada bulunmak ve mahremler de varken topluca sohbet etmek caiz midir?
- ​Meşhur bir hocanın beraber yemek yemeye dair:
"Aynı odada zaten beraber bulunulmaz, beraber yemek yemek ise kesinlikle haramdır." dediğini duydum.
- Bir ayette geçen perde arkasından konuşma meselesini delil getiriyordu. Bu konuda ne dersiniz?
- Beraber bulunmak veya yemek yemek haram mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konu ihtilat ile ilgilidir.

İhtilat, kadınlarla mahrem olmayan erkeklerin çeşitli durumlarda bir arada olmaları, karışık yaşamaları manasında kullanılan bir terimdir.

İhtilat meşru olmayan ilişkilere ve duygulara kapı açabileceği için caiz görülmemiş, ancak mutlak manada da yasaklanmamıştır.

Hayat zorunlu kıldığında, ayrı oturmada zorluk bulunduğu hallerde, birlikte bir mekanda bulunmanın ayrı oturmalarından daha faydalı-hayırlı olduğu durumlarda ihtilata izin verilmiş, ancak örtünme ve karşılıklı davranışlarda ölçülü olmak şartı da konmuştur.