Erkek kız karışık yemek yiyebilir mi?

Soru Detayı

- Erkek kız karışık bir şekilde aynı masada yemek yiyebilir mi?
- Üniversite öğrencileri bir programdan dolayı kadın erkek toplu yemek yiyebiliyor, caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümanlar serbest oldukları konularda (aksine bir mecburiyet bulunmadıkça) şeriatı uygulamakla yükümlüdürler. Soruda anlatılan şekilde durumlar olunca ve bunlara katılmak kaçınılmaz olduğunda, kendine hâkim olmaya çalışarak katılmak da zarureten caiz olur.

Müslüman erkek veya kadın nerede olursa olsun, hangi ortamda ve şartlarda bulunursa bulunsun, Allah’ın emir ve yasaklarına uymalıdır. Kadın-erkek karışık ortamlarda bulunması gerekiyorsa, tesettüre riayet eder, gözüne ve gönlüne sahip çıkar, karşı cinse dokunmaz ve baş-başa kapalı bir alanda kalmaz, ihtiyaç kalmadığında o ortamdan ayrılır.