Allah yazılı kolye veya bilezik takmak caiz mi?

Soru Detayı

- Erkek gençlerin veya erkeklerin üzerinde Allah yazan bir kolye veya bilezik takması uygun mudur?
- Üzerinde Arapça Allah yazan bir kolye almakla epeydir ilgileniyorum. Bir erkek gencin veya bir erkeğin takmasına izin verilip verilmediğinden emin değilim.
- Bunu başkalarına göstermek veya diğer cinsiyet olmaya çalıştığımı tanıtmak gibi bir ilgim veya niyetim yok.
- Yapabiliyorsam, nelere dikkat etmeliyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkek altın ziynet takamaz. (bk. İbni Mace, Libas 19)

Erkek için altın olmayan bir kolyede kadın için altın kolye ve bilezikte Allah yazısı, onu hatırlamak için olursa faydalı olabilir.