Suudi Arabistan'da kadınlar niye eziliyor?

Soru Detayı

- Bir münakaşada konu şeriata gelince bazı insanlar Suudi Arabistan'daki şeriatı misal vererek oradaki kadınların ezildiğini, yalnız başına dışarıya çıkamadıklarını, ahlak bekçileri sürekli kontrol ettiğinden kadınlar zorla tesettüre sevk edildiğini, hürriyetin, kadın haklarının yeterli olmadığını ileri sürüyorlar.
- Şahsım şeriatı ve Suudi Arabistan'ı bilmediğimden suallere cevap veremiyorum, hal böyle midir değil midir siz bu konuya teferruatlı bir açıklama getirip güzel bir yazı yayınlayabilirseniz çok güzel olacak?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu formatta verebileceğimiz kısa cevap şu olabilir:

Türkiye dahil bütün İslam ülkelerinde İslam diye o ülkenin -bazıları İslam'a aykırı olan- gelenekleri ve töreleri uygulanmaktadır.

Suûdî Arabistan'daki farklı uygulamaların bir kısmının sebebi de mezhep farkı ve o ülkenin fetva merciinin ihtiyat ilkesini aşırı kullanmasıdır.

Şeriatın tam olarak uygulanabildiği bir İslam ülkesinde Müslüman kadın, mahrem akrabası dışındaki kimselerin görebildikleri yerlerde tesettürsüz bulunamaz. Erkelerin de tesettürü vardır; onların da başkalarına göstermemeleri gereken vücut parçaları mevcuttur ve onlar da buraları açarak dolaşmazlar.

Eğer bu kurala uyulmazsa, hem diğer Müslümanlar ikaz ederler, hem de devletin memurları müdahale ederler.

Kadını yalnız başına evinden çıkması güvenliğin bulunup bulunmaması ile ilgilidir.

Not:

İslam'da genel olarak insan ve bunun içinde kadın hakları konusunda geniş bilgi için Hayrettin Karaman’ın "İslam Kadın ve Aile İlmihali" isimli kitabını okumalarını tavsiye ederiz. (Timaş ve Ensar yayınları arasında)