Büyü veya mitolojik içerikli kitap-film caiz mi?

Soru Detayı

- Büyücülük ya da Yunan-Roma teolojisi içeren içerikleri yazmak, okumak, izlemek, izletmek caiz midir?
- Tabi ki büyüyü onaylamıyoruz, fakat bu daha çok süper güç tarzı büyü oluyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kitapların ve filimlerin ne maksatla yazıldığı ve yapıldığı, uygulamada, varsa  iyi maksadı gerçekleştirip gerçekleştirmediği hükümde belirleyici olur.

Bu gibi inanç, mitoloji ve iddiaların asılsız olduğunu anlatmak ve iyice zihinlere yerleştirmek gibi bir maksat varsa ve okuyanlarda, seyredenlerde genel olarak bu maksat gerçekleşiyorsa caiz olur.