Beyin çipi taktırmak caiz mi?

Soru Detayı

- İnsana beyin çipinin takıldığı haberleri var. Beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük gibi nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli kişilerin hayat kalitesini artırmayı hedefliyorlarmış. Bunun dini açıdan bir sakıncası olur mu?
- Bazıları bu tür çiplerin insanları kontrol etmek ve istedikleri şekilde yönlendirmek için yapıldığını söylüyor. Ne dersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu tür çiplerin insanları kontrol etmek ve istedikleri şekilde yönlendirmek için yapıldığını bilen kimse, böyle bir çipi elbette kullanmaz, kullanması caiz olmaz.

Böyle bir maksat ve etki yoksa tedavi için kullanmak elbette caiz olur.