Bire bin sevap verilen gecelerde, bir kaza namazı kılmak bin kaza namazı yerine geçer mi?

Soru Detayı
Peygamber Efendimiz (asm)'in, bazı kandil veya özel gecelerde bire bin vs. katlı sevapların verildiği müjdesi verilmiştir. Bu zamanlarda kaza namazı kıldığımda, bir vakit olarak mı yoksa bin vs. vakit olarak mı hesaplayacağım? Bu şekilde kaza namazlarımı temizleyebilir miyim?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bazı gecelerde kılınan ibadetlerin sevabı çoktur. Ancak böyle bir gecede kılınan bir kaza namazının bin kaza namazlarının yerine geçeceğini düşünme fikri doğru değildir. Böyle herhangi bir ibadet, senelerce terkedilmiş farzların ve vaciplerin yerini tutamaz. Böyle bir iddia farzların ve vaciplerin terk edilmesini gerektireceğinden akla, şeriata ve hikmete aykırıdır.

Kılamadığımız farz namazlarının kaza edilmesi farzdır. Bu nedenle, daha önce ne kadar namaz kılamadıysak, bu namazların tamamını bu dünyada kılmamız gerekir. Yoksa ahirette mesul oluruz.

Evet, Allah Ğafur ve Rahimdir; istese günahlarımızı affeder. Ama buna güvenip namazlarımızı kılmamak yanlıştır. Bizim kaza namazlarımızı kılmaya gayret etmemizi Allah bilir. Bundan dolayı bir insan on yıl namaz kılamadıysa, bu kılamadığı namzları kaza etmeye niyet edecektir. Fakat daha kaza namazlarını bitirmeden ölürse, Allah’ın bu insan hakkında rahmet ve mağfireti tecelli edecektir. Ve âlimlerimizden gelen rivayetlerden anlaşıldığı gibi, Allah, bu gibi insanların kıldığı sünnet namazları kılınmayan farz namazları yerine kabul edecektir.