Harem-i Şerif'te ve Mescid-i Nebevi'de kılınan bir kaza namazıyla bin kaza namazı borcu ödenmiş olur mu?

Soru Detayı
Harem-i Şerif'te kılınan namaza bire yüz bin, Mescid-i Nebevi'de bire on bin ve Mescid-i Aksa'da bire bin veriliyor diye biliyoruz. Sanırım hadisi şerif olması lazım, buna binayen o mübarek beldelerde çokça namaz kılan kişi, benim kaza namazlarım bitti diye bilir mi? Ya da kaza borcu biter mi? Çünkü yakın bir akrabamın öyle bir niyeti var, umreye gidip çokca kaza namazı kılıp ve böylece de namaz borcunu ödemeyi düşünüyor, bu nederece doğru?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu şekilde kaza namazları ödenmez. Ne kadar kazası varsa o kadar kılması gerekir. Yalnızca umrede iken kıldığı namazların sevabı fazla olur.

Burada kılınana göre daha fazla sevap kazanılır, ancak kaza namazları tek tek kılınmalıdır. Bir kaza namazıyla bin tane kaza namazı borcu ödenmiş olmaz.