Okunan Kur'an hatimlerinin hacca gidenlerle Peygamberimiz'e gönderilmesi ne derece doğrudur?

Soru Detayı

- Bazı insanlar okudukları hatim-i şerifi hacca gidenler ile beraber Peygamber Efendimize (asm) gönderiyorlar. (Hatice kızı Zeynep Aydın size hatim-i şerif gönderdi gibi)
- Bu ne derece doğru bir şey olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu durumu âdet haline getirmek doğru değildir. Şu kadar var ki Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'de yapılan dualar makbul dualardır. Kabule daha yakındır. Bu sebeple bir hatmin duası bu gibi duaların makbul olduğu yerlerde yapmakta bir sakınca yoktur.

Gönderilen hatim değil sevabıdır. Bu sebeple bir kimse okuduğu hatmin sevabını nerede olursa olsun Hz. Peygambere (asm) gönderebilir.