İbadet Kâbe'de mi, Arafat'ta mı daha makbul?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Her ibadet yapıldığı yerde daha değerlidir. Bu bakımdan arefe günü Arafat'ta yapılan duanın önemi ayrı, Kâbe'de kılınan namazın önemi ayrıdır. Ayrıca Kâbe'de kılınan namazların diğer mescitlerde kılınan namazlardan daha sevaplı olduğuna dair rivayetler vardır.

Peygamberimiz (s.a.v.) “Mescid-i Aksa’da kılınan bir namaz bin namaza, Mescid-i Nebi’de kılınan bir namaz on bin namaza, Kabe’de kılınan bir namaz ise, yüz bin namaza bedeldir.” buyurarak, Mescid-i Haram’ı meth etmişlerdir.

Hz. Ebû Hureyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:

"Şu mescidimdeki namaz efdaldir." -Bir başka rivayette- "Bu mescidimdeki bir namaz, Mescid-i Haram hariç bütün mescidlerde kılınan bin namazdan daha hayırlıdır." [Buharî, Fazlu's-Salât 1; Müslim, Hacc 505, (1394); Muvatta, Kıble 9, (1, 196); Tirmizî, Salât 243, (325); Nesâî, Mesâcid 7, (2, 35).]

İbnu Hacer'in şerhte kaydettiği başka hadislerde Mescid-i Haram ve hatta Mescid-i Aksa'da kılınan namazların üstünlük miktarları da rakamlarla ifade edilmiştir. Müsned'de gelen bir rivayete göre:

"Bu mescidimdeki bir namaz, Mescid-i Haram hariç diğer bir mescidde kılınan bin namazdan hayırlıdır. Mescid-i Haram'da kılınan bir namaz bu mescidde kılınan yüz namazdan hayırlıdır."

buyrulmuştur. Bezzar'ın bir rivayetinde:

"Mescid-i Haram'da kılınan bir namaz, yüz bin namaza bedeldir. Mescidimde kılınan bir namaz bin namaza bedeldir. Beytü'l-Makdis'te kılınan bir namaz beş yüz namaza bedeldir."

(Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte)