Kaza namazlarının niyet şekli nasıl olmalıdır? Teheccüd namazları üzerimize borç olan farz namazlarının yerine geçer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kılamadığımız farz namazlarının kaza edilmesi farzdır. Bu nedenle daha önce ne kadar namaz kılamadıysak, bu namazların tamamını bu dünyada kılmamız gerekir. Yoksa ahirette mesul oluruz. Evet Allah Ğafur ve Rahimdir, istese günahlarımızı affeder. Ama buna güvenip namazlarımızı kılmamak yanlıştır.

Bizim kaza namazlarımızı kılmaya gayret etmemizi Allah bilir. Bundan dolayı bir insan on yıl namaz kılamadıysa, bu kılamadığı namzları kaza etmeye niyet edecektir. Fakat daha kaza namazlarını bitirmeden ölürse, Allah’ın bu insan hakkında rahmet ve mağfireti tecelli edecektir. Ve âlimlerimizden gelen rivayetlerden anlaşıldığı gibi, Allah, bu insanların kıldığı teheccüd gibi sünnet namazlarını, kılınmayan farz namazları yerine kabul edecektir inşallah.