Bir yerde yoksul varsa, yönetici hırsız mı?

Soru Detayı

- Hz. Ali (r.a), "Eğer Müslümanların yaşadığı bir şehirde fakir görürseniz bilin ki o şehrin yöneticileri halkın malını çalıyorlar." diye bir söz söylemiş mi?
- Bu sözün kaynağı var mı, gerçek mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bakabildiğimiz kaynaklarda bu anlamda bir rivayet bulamadık.

Bu ifadenin doğru olmayacağını ve Hz. Ali (ra) gibi evliyaların şahı olan bir zatın bunu söylemeyeceğini düşünüyoruz. Çünkü başta Hz. Peygamber (asm) Efendimiz zamanı Saadet Asrında olmak üzere ve Dört Halife Döneminde fakirler olmuştur.

Demek ki bir beldede fakir var diye orayı yöneten kişiye hırsız demek hem o sözün isnad edildiği kişiye hem de orayı yöneten Müslümanlara iftira edilmiş olur.

Bu nedenle bu tür ifadelerin kaynağını görmeden ve vermeden, -eğer böyle bir ifade varsa, bunun sıhhatini ve eğer sahih ise açıklamasını ve tevilini yapmadan- nakletmek manevi sorumluluk getirebilir, dikkatli olmak gerekir.