Tavşan pisliği necis mi, namaza engel mi?

Soru Detayı

- Tavşanın yaş veya kurumuş pisliği (dışkı veya idrar olsun) tenimize veya kıyafetimize değerse, tenimiz veya kıyafetimizi yıkamak gerekir mi?
- Ve kaç defa yıkamak gerekir? O kıyafet ile namaz kılınır mı? Abdestimiz varsa, o abdest bozulur mu?
- Evcil tavşanım var, cinsi kulakları yere sarkanlardan (belki helalliğiyle ilgili bir şey fark eder diye belirtiyorum). Kucağıma aldığımda üstümü değiştirip değiştirmemem hakkında tereddütte kalıyorum.
- Aynı şekilde, tuvaletini yaptığı kabı su ile yıkadığımda ve üstüme sıçradığında ne yapmam gerektiğini merak ediyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebine göre, eti yenen hayvanların idrarı necaset-i hafifedir. (bk. Meraki’l-Felah, 1/65)

Hafif pisliğin namazda bağışlanan miktarı, bulaştığı yer elbise ise, elbisenin tamamının dörtte biri; kol ve ayak gibi bedenin bir organı ise bulaştığı organın dörtte biridir. Bununla, kaçınılması güç olan, mesleği ve içinde bulunduğu kültür ortamı bakımından temizliğe tam dikkat edemeyen veya hayvancılıkla uğraşanların farkında olmadan karşılaştığı hafif pislikler için kolaylık getirilmiştir.

Maliki, Hanbeli ve Şafiilerin bir kavline göre, eti yenen hayvanların “tersi” necis değildir. (bk. el-Mevsuatu’l-Fıkhıyetu’l-Küveytiye, 23/192-193)

Hanefi ve Şafiilerin bir kavline göre, eti yensin, yenmesin bütün hayvanların tersi necistir. (bk. a.g.y).

Burada verilen bilgiye göre, davranmak gerekir. Necis kabul edilen bir şey yaş olarak başka bir yere değse veya idrarı serpse orayı yıkamak gerekir.