Bir kadın askeri bir üniversitede okuyabilir mi, askeri doktor olabilir mi?

Soru Detayı

- Ben tesettürlü bir kızım ve askeri doktorluğu çok istiyorum, dinen askeri doktorluk tesettürlü bir bayan için caiz midir?
- Ayrıca, bir kadın askeri bir üniversitede okuyabilir mi tesettüre etkisi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm)'in cemiyetinde Müslüman kadınlar, savaşlarda genellikle geri hizmetlerinde çalışırlar, bazen da bizzat silahlı savaşa katılırlardı.

Bir Müslüman kadının askeri doktor olması bu bakımdan sakıncalı değildir.

Ancak mevcut sistemde askeri doktor olmak için erkeklerle birlikte okumaya, özellikle talim, eğitim ve uygulama yapmaya mecburdurlar ve bunda da bazı sakıncalar vardır.