Bir bayan bir erkeğe Kuran öğretebilir mi?

Soru Detayı

1) Bir bayan bir erkeğe Kuran öğretebilir mi?
2) Kuran kursu öğreticiliğinde devlet kurumunda çalışmak için sözlü mülakat yapılıyor. Bir bayan olarak mülakatlarda makamsız veya makamlı olarak Kuran okuyuşumuzu erkek hocaların dinlemesi caiz mi? Bayan vaize hiç yok denecek kadar az.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. İhtiyaç bulunduğunda öğretebilir...

2. İmtihanda bayan, erkeklerin yanında imtihanın gerektirdiği kadar ve şekilde Kur'an okuyabilir.

Kadın sesi haram değildir. İstenmeyen, kadının karşı tarafı tahrik edecek ve kötü niyetliyi umutlandıracak ses, konuşma ve diğer davranışlarıdır.