Yemeklerin yanık kısmını yemenin hükmü nedir?

Soru Detayı

- Yemeklerin yanık kısmını yemenin hükmü ve mezheplerin bu konu hakkındaki görüşü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimiz sağlığa çok önem vermiştir, kişinin kendine emanet olarak verilmiş olan bedenini koruması gerekir.

Bu nedenle sağlığa zarar verecek derecede yanmış yiyecekleri yemek mekruh olmakla beraber, bu hüküm sağlığa vereceği zararın derecesine göre değişebilir.

Ancak uzman bir doktor, bir kimseye yanmış veya kızarmış yiyecekler yemeyi yasaklarsa, o zaman haram olur.