Anne karnındaki ikizlerden birinin, sakat kalma ve diğer çocuğun da sağlığını tehlikeye atma ihtimali olduğunda, kürtaj yapılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinimizde ister doğmamış (rahimde yaşayan) ister doğmuş olsun, sağlam veya sakat insanı öldürmek haramdır.

Eğer hamile kadının rahmi temizlenmediği takdirde (kürtaj yapılmadığında) kadın ölecekse, ancak bu takdirde kürtaj yapılabilir.

Rahimde birden fazla çocuk varsa, bunlardan birini yaşatmak veya sağlam doğmasını sağlamak için diğerini öldürmek, caiz olmaz. Kendiliğinden ölen alınır.

İlave bilgi almak için tıklayınız:

Mütedeyyin bir doktor, çocuğun sakat olarak doğacağını söylerse, çocuğu aldırmak caiz midir?