Zararsız bakterileri ve virüsleri öldürmek günah olabilir mi?

Soru Detayı

- Bazı insanlar zararsız mikroskobik canlıların öldürmenin günah olmadığını söylüyor bu doğru mu?
- Zararsız mikroskobik canlıları da öldürmek günah olabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zararsız bir canlıyı (bakteri, bitki vb.) öldürmek, imha etmek haramdır denemez; ama duruma göre israfa girerse yapılmaması tercih edilir.

Genellikle zararlı öldürülürken bunlar da öldürülür ki, bu takdirde zaten caiz olur.