Ben neden kız olarak yaratıldım, neden örtünmem gerek?

Soru Detayı

- Neden sürekli bir yerlerimi gizlemem gerek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, biz dünyaya ne kendi isteğimizle geldik ne de anne-babamızı, cinsiyetimizi, şeklimizi, karakterimizi kendimiz seçtik. Yüce Yaratıcı bir imtihan için bizleri yaratıp bu dünyaya göndermiştir. Bizim seçmediğimiz ve müdahale etmediğimiz şeyleri değiştirmemiz de mümkün değildir.

Bu durumda bize düşen şey, hayatımızda değiştirebileceğimiz şeyleri değiştirmek, ama değiştiremeyeceğimiz şeyleri de kabullenmektir. Örneğin insan bilgisini geliştirebilir, becerilerini geliştirebilir, mesleğini veya çevresini değiştirebilir, ama anne-babasını veya cinsiyetini değiştiremez. “Keşke”lerin de bir anlamı yok. Çünkü kişiyi ümitsizliğe atmaktan başka bir işe yaramayacak.

Bu durumda yapılacak en güzel şeylerden biri, gerçeği kabul etmek ve kendinize şu soruyu sorarak hayata devam etmektir:

“Durumum ve imkânlarım budur. Bu şartlarda iki dünyamı kazanmak için en iyi hayatı nasıl yaşayabilirim?"

Çünkü burada önemli olan dengeyi korumak ve iki hayatı birbirine tercih etmemektir. Ahireti için dünyadan geri çekilmemek, dünyası için de ahiretini yakmamaktır.

Ayrıca daha mutlu olmak istiyorsak, Yüce Yaratıcımızın yarattığı şeyler içinde bize bahşettiği güzelliklere odaklanmamız gerekir. Örneğin Allah bizi, toprak, kaya, ot, diken, böcek, sinek, eşek değil de insan olarak yarattı. Bunlardan birisi olarak yaratabilirken, dünyayı ve ondaki tüm nimetleri ve güzellikleri tadacak, yaşayacak bir donanıma sahip insan olarak dünyaya gönderdi.

Bunu düşündüğümüzde ne kadar memnun olmamız gerektiği açıktır. Çünkü Rabbimiz, en büyük nimetlerden biri olan aklı vermeseydi, dünya bizim için çöplükten farklı olmayacaktı.

Aynı şekilde kadın-erkek olarak yaratmasının da çok hikmetleri ve güzellikleri var. Allah’ın kadın ruhuna verdiği letafet, şefkat, incelik gibi duygular vasıtasıyla kadın, bazı alanlarda erkeklerden çok daha güzel bir şekilde dünya nimetlerini tadabiliyor. Bunun yanından estetik anlayışı, kucaklayıcı olması, en ince ayrıntıları yakalayabilmesi ile hem erkeği tamamlıyor hem de âdeta dünyayı güzelleştiriyor.

Bu çerçevede kız çocuğu olarak yaratılmış olmanın diğer güzelliklerinin de farkına varmaya çalışın. Hatta bunları bir kağıda yazın ve her gün okuyun.

Madem Allah kadının mutluluğu için onu böyle güzel duygular ve özelliklerle bezemiş, onun ahiretini kazanabilmesi ve orada da mutlu olabilmesi için de ona tesettürü uygun görmüştür. Tesettür bundan dolayı kadın için fıtri / doğal bir ihtiyaçtır.

Ancak günümüz dünyasında her şey nefsin geçici, anlık zevklerine göre dizayn edildiği için, açık saçıklık bu yanlış anlayışa daha uygun geliyor. İnsanlar da anlık zevkleri, ilerideki büyük sıkıntılara tercih ettikleri için tesettürü sıkıcı bulabiliyorlar. Yine bu çerçevede tesettürün faydalarını düşünün ve bir tarafa yazın. Göreceksiniz ki, eski halinize göre cinsiyetinizle çok daha fazla barışık olacaksınız.

Bunun dışında açık-saçıklığın kişiyi mutlu etmediğini, sadece kapitalist sistemin genç beyinlere pompaladığı geçici bir heves olduğunu da düşünün. Örneğin günümüzde sosyal medyanın kullanımının yaygınlaşması sonucu, insanlarda kendini gösterme hevesi, başkalarına beğendirme arzusu çok tahrik edilmiştir. Herkes kendisinin ne kadar güzel, yakışıklı olduğunu, ne çok mutlu olduğunu gösterme yarışına girmiştir. Sosyal medyada bir beğeni almak için yapmadıkları şaklabanlık kalmamıştır.

Mutluluğunu başkasının beğenisine bağlayan kişilerde kendini, bedenini, güzelliğini göstermek âdeta psikolojik ihtiyaç haline gelmiş. Nerdeyse bir uyuşturucu bağımlılığı gibi, beğeni bağımlılığı geliştirmişler. Beğeni kesildiği veya azaldığı an hemen ruh halleri bozuluyor.

Bir kadının tesettür içinde kendisini başkasına beğendirmesi zor ve sınırlı olduğu için de nefis açık saçıklığı tercih ediyor.

Bu çerçevede açıklık kişiye dünyada mutluluk getirmediği gibi, ahiret hayatını da tehlikeye atmış oluyor.

Tüm bunların yanında tesettürlü olup da çok mutlu olan ve bundan çok memnun olan milyonlarca kız ve kadın var. Demek ki, kişiyi rahatsız eden, kız olarak yaratılmak değil veya tesettüre girmek değil, tesettüre bakış açısındandır.

Siz de bu yazdıklarımız doğrultusunda tesettüre ve cinsiyetinize karşı olumlu düşünceler geliştirdikçe, kendiniz ve tesettürünüzle daha da barışık olacaksınız. Buna inanın.

Yüce Rabbimiz yâr ve yardımcınız olsun, âmin.