Belediyelerde yapılacak hizmetler için ederinden fazla para ödemek caiz midir?

Soru Detayı

- Belediye ihalelerinde, alım satımlarda ödeme yaparken bir eşyaya değerinden fazla ücret ödemek, ihale ödemesi yapmak caiz midir, uygun mudur?
- Her şey mevzuata uyduruluyorsa yine de caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruyu tam anladığımızı söyleyemeyiz.

Bu tür konularda dikkat edilmesi gerekenler şöyle özetlenebilir:

Belediye, icra vb. cihetlerin açık arttırma yoluyla yaptıkları satımlardan mal almak caizdir; yeter ki, hile hud’a yapılmasın, ucuza kapatmak için araya sahte şahıslar sürülmesin, o şartlarda raiç bedel ne ise onunla alınsın.

Devlet, belediye vb. yerlerde işi olan kimseler harama bulaşmadan, hakları ne ise onu almaya çalışmalıdırlar. Hakları verilmiyorsa, hak ettiklerini başka türlü alma imkanları yoksa eski fukaha da “Bu durumda rüşvet, alana haramdır, verene ise zarureten; yani hakkını başka türlü alamadığı ve haksızlığı başka türlü önleyemediği için vermiş olur.” demişlerdir.