Kadın-erkek karışık diye hacca gidilmez mi?

Soru Detayı

- Bir akrabamız maddi durumları çok çok iyi olmasına rağmen bir türlü hacca gitmiyorlar. Sürekli umre yapıyorlar ancak hac yapmıyorlar. Neden diye sorduklarımızda devir çok değişti kadın erkek karışık ortam olduğundan eşimi götürmek istemiyorum diyorlar. Adam tek başına gitmek istiyor ancak ona da sıra gelmiyor.
- Acaba bidat içindeler mi yoksa dedikleri doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Umrede de kadın erkek karışık ve oldukça kalabalık oluyor.

Farz olan haccın ifasına kalabalık ve kadın erkek karışık olmak mani ve mazeret olamaz.