Bakara suresi 97. ayette gramer hatası var mı?

Soru Detayı

- Bakara 97 Söyle (Yahudilere): Cebrail’e kim düşmansa bilsin ki, Allah’ın izniyle önce gelen kitapları doğrulayıcı, müminler için bir hidayet rehberi ve müjdeci olarak (Kuran’ı senin kalbine indiren odur.)
Soru:
- Peygamber Efendimize "de ki" dedikten sonra “Kuran’ı benim kalbime indiren odur” demesi gerekmez mi?
- ​Bu ayette gramer hatası var mı?
- Bu ayeti nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ayette herhangi bir hata söz konusu değildir.

Kur'an, dile ait tüm üslup özelliklerini en etkin bir şekilde ilahi metinde kullanmaktadır.

Buradaki ifade, tabiri caizse tırnak içinde bizzat yüce Allah'ın konuşmasını nakil bağlamındadır.

İfade âdeta şu şekildedir:

"Benim söylediğim şu sözü naklet veya söyle: Kim Cebrail’e düşman olursa, bilsin ki Allah’ın izniyle önce gelen kitapları doğrulayıcı, müminler için bir hidayet rehberi ve müjdeci olarak Kur'an'ı senin kalbine o indirmektedir."