Babanın cariyesiyle cinsel ilişki zina sayılmıyor mu?

Soru Detayı

- Birinin babasının cariyesi ile ilişkiye girmesi durumunda zina cezası uygulanmadığı doğru mudur?
- Hanefi mezhebine göre oğul, babasının cariyesi ile birleşirse suç olarak sayılmıyormuş ve zina cezası gerekmiyormuş. Diğer mezheplerin bu konu hakkındaki görüşü nasıldır?
- Bu dediklerim doğruysa bu nasıl açıklanabilir?
- Hem oğul hem baba 1 cariyeyi kullanabiliyorlar ve bu durum zina sayılmıyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, günümüzde cariye konusu yoktur. Soru, cariyeliğin bulunduğu dönemle ilgili olduğundan kısaca cevap verelim:

Bütün mezheplere göre hem oğulun babasının cariyesi ile hem de babanın oğlunun cariyesi ile cinsel teması haramdır.

Cinsel temasın caiz olmasının şartı kadının, ya erkeğe ait cariye veya onun hür eşi olmasıdır. Kadın, bir kişinin kendi eşi veya cariyesi değilse, onunla cima yapamaz, haramdır.

Yapana tazir cezası uygulanır. Yapan baba ise haddin (şeriatın belirlediği cezanın) uygulanması konusunda, “evladın malı babanın malıdır” kuralı sebebiyle fiilde bir şüphe (meşru olana benzerlik) bulunduğu düşüncesiyle ihtilaf vardır; ama bu cezanın çeşidi ile ilgilidir, yoksa hiçbir mezhebde bunun caiz olduğu yoktur.

Bir kadınla iki erkek meşru olarak asla cima yapamazlar.