Babam şans oyunları bayiliği yapıyor. Evine gittiğimde yiyip içebilir, ikramını kabul edebilir miyim?

Soru Detayı

- Babam şans oyunları bayiliği yapıyor. Benim ise kendi geçimimi sağlayacak bir mesleğim var şükürler olsun. Babamın evine çok sık gidiyor ve ailece bol bol görüşüyoruz; haliyle de birlikte yiyor içiyoruz.
- Şans oyunları kazancının helal olmadığını pek çok fetvadan öğrenmiş bulunuyorum.
- Peki babamın evine gittiğimde ikramları geri çevirmeli miyim?
- Onu üzmemek için böyle bir tavır içine hiç girmedim. Fakat içim de pek rahat etmiyor. Ona tavır koysam da işi noktasında bir değişiklik olacağını sanmıyorum. Birlikte yiyip içince de kafam soru işaretleriyle doluyor.
- Bu konuda bana ne önerebilirsiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Babanın kazancının yarıdan fazlası haramdan ise, onun ikramını da almamanız gerekir.

Babanız kırılacaksa, bedelini yoksullara vermek niyetiyle asgari yersiniz. Mesela bir kahvaltı yaptınız, bunun bedelini bir yoksula verirsiniz...

Bir kimsenin malının çoğu haram kazançtan olsa bile, hanımı ve küçük çocukları o maldan alabilirler, yiyebilirler ve ihtiyaçları için harcayabilirler. Bu durumda bunlara günah olmaz, günahı haram kazanan kişiyedir. (bk. Haşiyetu'l-Büceyremi, ilgili yer)