Kazancının çoğu haram olan kimsenin ikramı ve hediyesi kabul edilebilir mi?

Soru Detayı

- Bir kimsenin kazancının helal sayılması için, kazancının ne kadarlık kısmının helal olması gerekir; bir kısmı mı, tümü mü?
- Bu kişinin ikramının yenebilmesi için, kazancının yarıdan fazlasının (yani çoğunluğunun) mı, yoksa az da olsa bir kısmının helalinden olması mı gerekir?
- Bazı yerlerde "ikramın yenmesi için az da olsa helal bir kısmın olmasının yeterli olacağı, ikramın bu helal kısımdan geldiğinin kabul edileceği" söyleniyor.
- Yoksa ikramın kabulü için kişinin kazancının tümü mü helal olmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haram kazancı bulunan bir kişinin ikramını veya hediyesini kabul ederken, kişinin malının helal ve haram oranına göre değerlendirmek esastır. Malının çoğu helalden kazanıldığı biliniyor veya tahmin ediliyorsa, ikramı veya hediyesi alınabilir. Ancak çoğu haram olduğu biliniyorsa, almamak gerekir.

Bununla beraber malında haram kısım fazla ise ve o kişinin ikramını veya hediyesini almamak beşeri ilişkilerimize zarar verecekse ve o kişiyi mahcup edecekse, bu durumda malında helal kısım olduğu düşünülerek alınabilir. Zor durumlarda bu ruhsattan istifade edilebilir. Eğer hediye ise onu bir fakire verebiliriz.