Kumarda kullanılacak bilgisayar proğramı yapmak caiz mi? Program, tombala oyununun bilgisayar ortamındaki halinin hazırlanmasıydı...

Soru Detayı
Bilgisayar ve web tasarım işi ile uğraşıyorum. Bir arkadaşım vasıtası ile bir iş geldi. Tombala oyununun bilgisayar ortamındaki halinin hazırlanmasıydı. Biraz da zaman problemi vardı. Ücreti de iyi olunca kabul ettim. Programı hazırlarken öğrendim ki, müşteri, dernek/lokal adı altında kumar oynatan biriymiş. Bu programla insanlara para karşılığı tombala oynatacakmış. Benim alacağım para helal olur mu? Olmaz ise, parayı alıp ihtiyaç sahiplerine verebilir miyim? Söz verdiğimden işi reddedemiyorum...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Kötülüğü yapmak haram olduğu gibi ona neden olmak da caiz değilidr. Bu açıdan böyle bir işe yardımcı olmak kişiyi sorumlu eder. Nitekim alimlerimizin çoğunluğu böyle bir şeyin haram olduğunu söylüyorlar. Dolayısıyla kumar programının yapılması caiz değildir.

2. Ancak hem helal yönde hem de haramda kullanılabilecek bir program yapılmışsa bu haram olmaz. Tıpkı bilgisayar ve televizyon gibi...