Kumar işletmesine, kumar oynamayı kolaylaştırıcı bilgisayar proğramı hazırlamak caiz midir?

Soru Detayı
Ben bilgisayar proğramcısıyım. Hollanda da bir cafede idda oynatılıyor. Cafe sahibi benden bir program yazmamı istedi. O programla iddia formülleri biligsayardan doldurulup kontrok edilecek, yani oynayanlar kalemle değil, bilgisayar üzerinde oynayacaklar ve paralarını yatıracaklar. Ben bu programı yazmakla o cafe sahibinin kötü ameline vesile olmuş olur muyum? Bu sonuçta benim işim, emeğimin karşılığını alacağım ve kumarla alakam yok. Oynayanlar zaten oynuyorlar, sadece daha kolay oynacak...
Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Kötülüğü yapmak haram olduğu gibi ona neden olmak da caiz değilidr. Bu açıdan böyle bir işe yardımcı olmak kişiyi sorumlu eder. Nitekim alimlerimizin çoğunluğu böyle bir şeyin haram olduğunu söylüyorlar. Dolayısıyla kumar programının yapılması caiz değildir.

2. Ancak hem helal yönde hem de haramda kullanılabilecek bir program yapılmışsa bu haram olmaz. Tıpkı bilgisayar ve televizyon gibi...