Ayakta su içmek zararlı mı?

Soru Detayı

- Peygamberimiz ayakta su içmeyi sıçrama için mi yasaklamış. Sağlığa zararlı olduğunu söylediği bir rivayet var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, ayakta su içmek günah değildir, ancak oturarak su içmek sünnettir.

Unutmamak gerekir ki, her sünnetin mutlaka birçok faydası vardır. Ancak biz sünnete uyarken bu faydaları için değil, Allah'ın Elçisi'ne uymak için yaparız.

Esasen Peygamber Efendimiz (asm), kendisi de zaman zaman ayakta su içmek suretiyle bunun yasak olmadığını göstermiş, belki de sağlık açısından uygun görmediği için bunun alışkanlık hâline getirilmesini istememiştir. Suyu oturarak içmenin daha uygun olduğunu belirtmek, insanları buna yönlendirmek ve tercihinin bu yönde olduğunu daha açık bir şekilde anlatmak için de ayakta su içmenin aleyhinde bulunmuştur.

Ayakta su içmenin mideye zarar vereceğini bildiren hadislerden biri şöyledir:

“Eğer ayakta su içen kimse midesine verdiği zararı bilseydi, içtiği suyu şüphesiz ki geri kusardı.” (Abdürrezzak, 10/427, hadis no: 19588)

Yine aynı konu ile alakalı olarak; başka bir kaynakta şöyle ifade edilmiştir:

"Sizden biriniz ayakta su içmesin. Her kim unutur da içerse kusmaya çalışsın, buyurmuştur." (Müslim Eşribe, Hadis no: 116)

Bu konunun fizyolojik açıklaması şöyle yapılıyor:

Midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen bir oluk bulunur. Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek zaten devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını (pilor) geçerek 12 parmak bağırsağına (duodenum) geçer.

Fakat insan midesinin ayakta ve oturur vaziyetteki pozisyonu farklıdır.

Eğer ayakta duran bir insan sıvı gıda içerse, doğrudan doğruya on iki parmak bağırsağına geçer.

Ancak insan sıvı gıdayı oturarak içerse, bunlar önce midede birikir, asitle karışarak mikropları ölür ve sonra 12 parmak bağırsağına geçer.

Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan, kolera da dahil birçok insan hastalıklarından korunmuş olur.

Görüldüğü gibi, hadis-i şerifte ancak 21. yüzyılda izah edilebilen bir gerçeğe 14 küsur asır önceden işaret ediliyor. Hz. Muhammed (asm) bir tıp doktoru veya bu çağda yaşamış bir araştırmacı olmadığına göre, onun bilgisi kendi ilmine dayanmıyor, bizzat vahiy güneşinden yansıyordu.

Şu halde her sünnette olduğu gibi, suyu oturarak içmenin de birçok faydası vardır, bu sünnete uyan bir Müslüman, hem sevap kazanmış hem de sağlığına faydalı bir iş yapmış olur.