Anselmus ve Descartesin Tanrı argümanları Allah’ın varlığına delil gösterilebilir mi?

Soru Detayı

- İbni Sina’nın da buna benzer bir argümanı varmış sanırım. Bunlar Allah’ın varlığını kanıtlamak için bir yol mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bunlar felsefede via affirmativa ve via negativa olarak isimlendirilen kozmolojik ya da ontolojik kanıtlamalardır.

Allah’ın varlığını Tanrı kavramının kendisinden ya da evrenden yola çıkarak ispatlamayı amaçlar. Felsefede filozofun felsefe metodu bağlamında değer ifade ederler. Felsefi bir tartışmada kullanılabilirler.