Karşı tarafın doğru anladığını nereden bileceğiz?

Soru Detayı

- Bizim ifade etmek istediklerimizi karşı tarafın doğru anladığını nereden bileceğiz?
- Aynı dili konuştuğumuzu nasıl bileceğiz?
- Kelimeler aynı ama farklı dil konuşuyoruz. Farklı şeyler kastediyoruz. Hep aklıma bunlar geliyor. Kanıtlayamıyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anlam, taraflar arasındaki karşılıklı diyalog ilişkisinde ortaya çıkan hermeneutik döngüde tanımlanır.

Bu döngüsel ilişki, karşılıklı kişiler arasında olduğu gibi, yazarın metni ile okuyucu arasında da gerçekleşir.

Anlam, karşı tarafın ya da sizin doğru olanı anlayıp anlamadığınızı sorgulayabileceğiniz bir tekil öznellikte gerçekleşmediği gibi, tüm tarafların aynı şeyi anlayacağı bir nesnellikte de gerçekleşmez. Mutlaka tarafların ilişkisi içerisinde ortaya çıkar.

Sizin bu ilişkideki konumunuz ve bakış zaviyeniz söz konusu ortak döngüye ait olarak anlaşılırsa, parça bütün ilişkisini sağlıklı bir biçimde kurabilirsiniz.

Buna göre sizin anlama diyalektiğindeki konumunuz ile karşı tarafın konumu birlikte bir bütünü oluşturacak konumda telakki edildiğinde doğru anlama gerçekleşir.