Analoji yöntemi ne kadar doğrudur?

Soru Detayı

- Şu an bilinen şeylerle 6 milyar yıl önceki bilinmeyen şeyler arasında anoloji yapmak doğrumudur?
- Yani şu an bir sanatın bir sanatkar gerektirdiğini biliyoruz ama bu bilinenle 6 milyar yıl önceki bilinmeyen şeyler ile kıyaslamak ne derece doğrudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir sanatın sanatkar gerektirmesi, zaman ve mekandan bağımsız bir akıl ilkesidir.

Akli müsellamatdan olmayan (yani doğruluğu akıl tarafından kabul edilmeyen önermeler) analojiler için zaman farkı önemlidir; dolaysıyla analojilerde zaman ve mekan yakınlığına dikkat etmek gerekir.