Amon ra ile ilgili iddiaya ne cevap verilmelidir?

Soru Detayı

- Sizden yardım istiyorum, sizce bu iddiaya nasıl cevap vermeliyiz:
- Bilindiği gibi, tek tanrılığı ilk defa Amenofis ortaya attı. Çok tanrısı olan bir evrende kargaşalık olur yaklaşımı ile tanrı sayısını bire indirdi (yani tek tanrılılık semavi dinlerin değil Amenofis'in fikridir). Tahta çıkar çıkmaz tanrılar tanrısı AMON-RA'yı ve diğer tüm tanrıların (Maat, Hathor, İsis, Nephthys, Set, ...) adını tapınaklardan sildirdi ve bir yasayla sadece tek bir tanrıya tapınılacağını emretti. Tek bir tanrı vardır o da güneşin kendisi "ATON' dur, dedi. Böylece dünyada ilk defa tek tanrılı Aton Dinini (Atenism bazen Atonism) kurmuş oldu.
♣ TEB rahipleri . Amenofis bu yaklaşımına büyük tepki gösterdiler.
♣ 4. Amenofis adını değiştirerek, her şeyin yaratıcısı ve güneşin sevgilisi, Aton'a hizmet eden anlamına Akneton (Akhenaton) adını aldı. Bir de Aton'a şiir yazar:
♣ Akhenaton'un tanrı Aton'a yazdığı bir şiir: Tanrı uludur, birdir, tektir ondan başkası yoktur. Bir tanedir, o'dur her varlığı yaratan, bir ruhtur tanrı, görünmeyen bir ruh, ta başlangıçta vardı tanrı, tek varlıktı o. Hiç birşey yokken o vardı. Herşeyi o yarattı, ezelden beri süregelen varlığı, ebediyete kadar sürecek, gizlidir tanrı, kimse görmemiştir onu. İnsanlara ve yarattıklarına sır kalır her zaman.
♣ Daha sonra yüzyıllar boyu eski Mısır'ın başkenti olan, Amon kültürünün de merkezi sayılan, Karnak tapınağının bulunduğu Teb'i terkederek, yeni başkent ilan ettiği 'Güneşin Ufku ' anlamına gelen Akhetaton şehrine yerleşmiştir.
♣ Ölümünden sonra bu din TEB rahiplerinin etkisiyle yasaklandı. Daha önceki tanrılar yine sahneye çıktı.
- AMON-RA en büyük tanrı oldu (bu tanrıya dua etmek için ya rab ya da ya rabbim dendi, bu sıfat ilk olarak Tevrat'a sonra İncil'e en sonunda da Kuran'a geçti); duaların kabulü için, duaların sonunda en büyük tanrı adına, Amon ya da Amen adına bir bağlama yapıldı. Bu da üç semavi dindeki duaların sonunda amen ve amin kelimesini oluşturdu."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Acaba bu bilgilerin doğruluğunu tasdik eden kesin bir kanıt var mı?

- Amenofis’in ilk defa Allah’ın bir olduğunu söylediğine dair ilmi bir delil bulmak elbette mümkün değildir. Çünkü, Semavi dinlerin ve özellikle de mucizeliği her zaman ortada olan Kur’an’ın bildirdiğine göre, “İlk yaratılan insan Hz. Âdem’dir. Ve aynı zamanda Allah tarafından seçilen bir peygamberdir. Ve dolayısıyla ilk defa Tevhit / Allah’ın birliği akidesini ders veren Hz. Âdem'dir.”

- Elimizde binlerce delili bulunan ve insanlık tarihi boyunca gelen 124 bin peygamberin ve onların yolundan giden milyonlarca alimlerin ders verdiği “Allah’ın birliği” akidesini Amenofis’e mal etme iddiası, dünyanın en cahilce yapılan en çirkin bir yalanıdır.

- Kur’an gibi yaklaşık 15 asırdan beri herkese meydan okuyan ve ortaya bir benzerinin konulamayacağını ilan eden ve tarih / zaman tarafından bu davası tasdik edilen bir kitaba mı, yoksa bir kısım dinsizlerin -asla ilmen ispat da edemeyecekleri- bir safsataya mı inanacağız... el-insaf!

Böyle bir ihtimale ihtimal vermek bile, insanlığın kolektif aklını hafife almak anlamına gelir...