Allah Teâlâ, hiç kimsenin hatırına gelmeyecek şekilde, günahkârları affeder, hadisini nasıl anlamalıyız?

Soru Detayı

- Beyhaki'de geçen bu hadiste anlatılan, günahkarın bir amelini beğenip Allah affeder demek midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadisin manası şöyle olabilir:

Allah kıyamet günü hiç kimsenin tahmin etmediği kadar çok sayıda günahkarları affeder.

Allah, kullarını -kimsenin tahmin etmediği- âdeta bahane türünden bazı küçük nedenlerle affeder.

Allah Teâlâ, bazı güzel, ama görünürde küçük ve değersiz amelleri, büyük bir müsamaha ile değerlendirmek suretiyle, bir vesile kılarak bazı günahkâr kullarını öyle bağışlar ki, hiç kimsenin aklından bile geçmezdi...

Söz konusu hadisle ilgili bu ve buna benzer bazı değerlendirmeler yapılabilir...