Sevapların, Kadir Gecesi'nde otuz bin katı geçtiği söyleniyor; bunun kanıtı nedir?

Tarih: 04.05.2011 - 00:15 | Güncelleme:

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadir Gecesi, içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin aydan daha hayırlıdır. Kur`ân-ı Kerim'de bu gecenin faziletini belirten bir sûre vardır. Bu sûrede Rabbimiz şöyle buyuruyor:

"Doğrusu biz Kur`ân`ı Kadir Gecesi'nde indirmişizdir. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. " (Kadir, 97/1-5)

Kadir Gecesi, ayetin ifadesiyle bin aydan daha hayırlıdır. Bir ay otuz gün olduğuna göre Kadir Gecesi yapılan ibadetin değeri otuz bin katından daha fazla olmaktadır.

Resulullah (a.s.m.) sahabilere, İsrailoğullarından bir kimsenin Allah yolunda bin ay boyunca silâhlı olarak cihat ettiğini anlatmıştı. Sahabiler bunu duyunca şaşırdılar ve kendi amellerini az gördüler. Bunun üzerine Kadir Suresi indirildi.

Başka bir rivayette Peygamberimiz (a.s.m.) sahabilere İsrailoğullarından dört kişinin seksen sene boyunca hiç günah işlemeden ibadet ettiklerini anlattı. Sahabiler bunu hayretle karşıladı. Cebrail Aleyhisselâm geldi,

"Yâ Muhammed, ümmetin o birkaç kişinin seksen sene ibadetinde hayrete düştüler. Allah sana ondan daha hayırlısını indirmiştir."

diyerek Kadir suresini okudu ve

"İşte bu senin ve ümmetinin hayran kalışından daha hayırlıdır." buyurdu.(bk. Hak Dini Kur an Dili, VI/4592)

Diğer bir rivayette Resulullah'a bütün ümmetlerin ömürleri gösterilmişti. Kendi ümmetinin ömrünü kısa görünce, ömrü uzun olan ümmetlerin amellerini düşündü. Kendi ümmetinin bu kısa ömürlerinde yaptıkları amellerle onlara ulaşamayacakları endişesi içinde üzüldü. Yüce Allah da Habibine, bu üzüntüsüne mukabil Kadir Gecesi'ni vererek diğer ümmetlerin bin yılından daha hayırlı kıldı. (Muvatta, İtikâf, 6)

Kadir Suresi bu hadiseler üzerine nazil olmuştur. Bu sure, sahabilerin üzüntüsünü de hafifleten bir suredir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun