Kadir Gecesi bin aydan hayırlı mı?

Soru Detayı

- Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır, deniyor; BİN denmesinin özel bir sebebi var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir kere Rasûlüllah (asm) Ashab-ı Kirâma İsrailoğullarından birinin, silahını kuşanarak Allah yolunda bin sene cihad ettiğini bildirmişti. Ashabın buna hayret etmeleri üzerine Cenab-ı Hak bu Kadir suresini indirmiştir (Tecrîd-Sarîh Tercemesi, VI, 313).

Bu surede yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:

"Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir Gecesi'nde indirmişizdir. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." (Kadir, 97/ 1-5)