Kadir Gecesi ile ilgili namazı kılabilir miyim?

Soru Detayı

- Bu namaz sahih midir? Hadis sahih değilse bile bu namazı kılabilir miyiz?
- Kadir Gecesi namazı hakkında İbni Abbas (Radıyallahu Anhuma)'dan Rasûlüllâh (Sallallahu Aleyhi ve sellem)'in şöyle buyurduğu rivayet olunmuştur:
"Her kim Kadir Gecesinde iki rekat kılar da her bir rekatında bir Fâtiha, yedi kere de İhlâs okursa, selam verdiğinde ise, yetmiş kere: ‎‫استَغْفِرُ اللهَ وَاتُوبُ إِلَيْهِ‎ derse, Allâh-u Te'âlâ kendisini ve anne babasını affetmedikçe yerinden kalkmaz. Allah-u Teâlâ cennete melekler gönderir de onlar onun için ağaçlar dikerler, köşkler yaparlar ve ırmaklar akıtırlar. Kendisi de bunların tümünü görmedikçe dünyadan çıkmaz." (Muhammed Hakkı en-Nâzili, Hazinetü'l-esrar, sh: 39)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu anlamda sahih bir hadis rivayeti bulamadık.

Bununla beraber, bu namaz, nafile bir ibadet olarak her zaman kılınabilir. Özellikle Kadir Gecesi'nde kılmanın sevabı daha çok olur.

Ancak kaza namazı olanların, nafile namaz yerine öncelikle kazalarını kılmaları gerektiğini hatırlatalım.

Kadir Gecesi'nin faziletinden bahseden bazı hadis-i şerifler şöyledir:

Kudaa kabilesinden bir adam, Rasûlullah (asm) Efendimize gelerek:

“Ey Allah'ın elçisi! Ben, Allah'tan başka hakkıyla ibadete layık hiçbir ilahın olmadığına ve senin Allah'ın elçisi olduğuna şâhitlik edersem, beş vakit namazları kılarsam, bu ayı (Ramazan'ı) oruç tutarsam, Ramazan gecelerini namaz kılarak geçirirsem ve zekatı verirsem, buna ne dersin?” diye sordu.

Bunun üzerine Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurdu:

“Bu hâl üzere ölen kimse, (kıyamet günü) sıddıklar ve şehitlerden olur."(1)

"Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesi'ni değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır."(2)

“Ramazan ayı size geldi, o ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha hayırlıdır. Ondan mahrum kalan bütün hayırlardan mahrum kalır, onun hayrından gerçekten mahrum kimse faydalanamaz.”(3)

“Bu gecede yeryüzüne inen meleklerin sayısı, çakıl taşlarının sayısından daha çoktur.”(4)

Hz. Aişe validemizden rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (asm), ramazanda diğer aylardan daha fazla kulluk yapmaya çalışırdı. Ramazanın son on gününde de ramazanın öteki günlerinden daha fazla ibadet ederdi.(5)